En Akıllı Baston WeWALK

Kullanılmaya başlandığı ilk günden beri değişime uğramadan, günümüzde de kullanılmaya devam eden beyaz bastonlar görme engellilerin göğüs ve baş hizasındaki engelleri algılamalarına yardımcı olamamakla birlikte,esnek kontrol imkanı sağlamamaktaydı tâki beyaz baston kavramını adeta baştan yazan WeWALK geliştirilene kadar.

WeWALK görme engelli bireylerin yaşamlarında büyük kolaylıklar sağlamak üzere yapılan yenilikçi tasarımı ve harika teknolojisiyle dünyada büyük yankı getirdi. TIME tarafından 2019’un en iyi icatları arasında gösterildi ve Thomas Edison onuruna verilen Edison Ödülleri‘nde “Altın Ödül” kazanarak Türkiye’ye bu ödülü getiren ilk ürün oldu. Ar-Ge’si YGA’ya, Ür-Ge’si Vestel’e ait bastona Turkcell Arıkovanı da destek verdi. Ardından seri üretime geçildi.

WeWALK’ın Ortaya Çıkışı

Aldığı ödüller kadar ortaya çıkış hikayesi de gurur verici olan WeWALK , bir görme engelli girişimci Kürşat CEYLAN tarafından tasarlandı. YGA tarafından desteklenen WeWALK YGA ‘da gelişim sürecini sürdürmekte.

WeWALK Özellikleri

Gelin bu mükemmel ürünün içerdiği teknolojik donanımları yakından inceleyelim;

Engelleri Algılayarak Uyarır

Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılar ve uyarır.Yalnız çalıştığı mod da önceden ayarlanmış mesafedeki engelleri ultrasonik sensör ile algılar ve titreşim motoruyla kullanıcıyı uygulayabilmekte. Kullanıcıların isteğine göre buradaki davranışlar telefon bağlantısı sağlandıktan sonra ayarlanabilir şekilde tasarlanmıştır.

Akıllı Telefonla Bağlanır

Bluetooth ile cep telefonundaki, WeWALK mobil uygulamasına bağlanır.

Mobil Uygulamalarla Sürekli Gelişir

Mobil uygulamalarla entegre olabilir. Bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanır. Google Maps bunun ilk örneklerinden birisi!

WeWalk Teknik Özellikleri

Uzun süre kullanılabilmesi için, güçlü bir yeniden şarj edilebilir pil, donanımın içinde sabit olarak sunuluyor. USB girişini kullanarak cihazı şarj edebilirsiniz. Bluetooth ile telefona bağlandıktan sonra ise touch pad, titreşim motorları, ultrasonik sensör gibi özellikleri WeWALK mobil uygulaması ile kişisel ayarlamalar yapabilirsiniz.

WeWalk’ın Entegre Olduğu Uygulamalar

Google Maps üzerinden kayıtlı konumlarınıza navigasyon alabilir, WeWALK üzerinden navigasyon basamaklarını kontrol edilebilir.

Alexa Sesli Asistan‘ı etkinleştirerek sesli konutlar verebiliriz.

Ayrıca toplu taşıma duraklarında araç geliş saatlerini ve gelen aracın hangi rotayı izleyeceği hakkında bilgilendirmeler yapabilmektedir.

WeWalk’ın Mobil Uygulamalar İle Entegrasyonu

WeWALK gelecekte SDK’sını tüm uygulama geliştiricilere açarak mevcut sensör ve touchpad girdilerini onlara sunacak, titreşim motorları ve ledler ile de istedikleri komutları cihaza gönderebilecekler. Bu şekilde entegre olabildiği uygulama sayısı artarak görme engellilere birçok yeni özellik sunmaktadır.

WeWALK Telefon Entegrasyonu

WeWALK’a eşsiz özellikler katan akıllı telefon kontrol yeteneği Bluetooth ile gerçekleşiyor. Mobil uygulamaya entegre olan uygulamaların sağladığı servisler WeWALK üzerinde bulunan touch pad ile telefonu cebinden çıkarmadan kontrol edilebilmekte.

Donanımsal Özellikler

Donanım Özellikleri 
Flaş Bellek16 Mbit
Ultrasonik Sensör16 mm açık muhafaza, 40 kHz
Dokunmatik PanelÇoklu dokunmatik modül
Titreşim MotorlarıSol ve Sağ titreşim düğmeleri
Pil1000mAh Lityum – İyon ve paket koruma devresi
Pil Şarj Aleti500 mA maksimum şarj akımı
HoparlörD sınıfı güç yükseltici ve 0,5W akıllı telefon hoparlörü
MikrofonMEMS dijital mikrofon
Jiroskop3 Eksenli Jiroskop
Pusula3 Eksenli Manyetik Pusula
İvme Ölçer3 Eksenli İvme Ölçer
BağlanabilirlikKablosuz
Diğer Özellikler 
Ağırlık280 gr (güç kaynağı ve beyaz baston olmadan)
Boyutlar25 mm x 289 mm x 44 mm
Engel Algılama Mesafesi80 cm – 250 cm

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz