Oyun Dünyası Kökünden Değişecek !

Oyun bilgisayarları, oyuncu telefonları gibi kavramlar artık günümüzde oyun dünyasının vazgeçilmezi olmuş pozisyonda, Peki ya bu kavramları kökünden silebilecek teknoloji olan bulut sunucular ile oyun oynama nedir bir göz atalım.

Bulut Sunucular Nedir ?

Bulut sunucular aslında uzaktaki bilgisayarlar, yani uzaklarda bir yerde aynı kişisel bilgisayarımız gibi internete bağlı olan bilgisayarlar.

Bu bilgisayar sistemleri bir çok iş için kullanılıyordu zaten, Bunun en çok kullanıldığı alanların başında aslında “Hosting” sektörü gelmekte bu sektör şuanda bu yazının içinde bulunduğu uzak bilgisayarın ta kendisi aslında.

Bir başka örnek olarak çevrimiçi depolama hizmeti veren sunucuları verebiliriz, bunların başında “Google Drive” gelmekte.

Günümüzde ise bu kullanım alanlarının yanında artık oyunlar için geliştirilen sistemlerde var.

Yakın zamanda Google “Stadia” adlı bir servisini duyurmuştu.

Ama Nvidia atağa geçti ve şuanda en profesyonel ve en sağlam sistemi kurmuş pozisyonda.

Bulut Sunucu – Oyun

Bulut sistemlerin kullanılmaya başlanması ile birlikte oyun servisleri de boş durmayıp bu sisteme dahil oldular.

Bu tür servisler özellikle kendini öne çıkarmak için zaman zaman ücretsiz versiyonları da yapıp kullanıcılarla paylaşıyorlar.

Geforce Now

Geforce Now ise bu servislerin şuanda ki en iyi versiyonlarından biri.

Sistem Nvidia sunucuları üzerinden çalışıp dünyanın pek çok yanında kullanıma açılmış pozisyonda.

Geforce Now Ücretsiz Kullanımı

Geforce Now sisteminin iki farklı üyeliği var biri ayda sadece 1 saat kullanım süresi vaat eden ücretsiz versiyonunun deneme amaçlı kullanıma daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Geforce Now Paralı Versiyon

Diğer üyeliği ise kısıtlamasız bir şekilde sunucu önceliği ile birlikte gelen ücretli versiyonunun fiyat etiketi ise aylık 5€ olarak belirlenmiştir ama bu versiyonun 3 ay ücretsiz kulanım hakkı bulunmaktadır.

Geforce Now Nasıl İndirilir ?

Bu adres üzerinden sisteminize uygun versiyonu indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Geforce Now Gecikme Süresi

Geforce Now gecikme süresi ile oldukça ilgi çekici niteliktedir. Yani Sivas ilimizde yaşayan bir kullanıcı görüşlerinde şunları söylemektedir :

Geforce Now alırken deneme amaçlı almış olmama rağmen oldukça memnun kaldığımı belirtmeliyim, şuanda kötü bir bilgisayar ile rahatlıkla en üst kalitedeki oyunları bile gecikme süresi normal kullanımda fark edilmeyecek seviyede bir deneyim ile oynayabiliyorum.”

Sivas’da bir Geforce Now Kullanıcısı

Geforce Now Oyunları

Geforce Now bir çok Steam gibi oyun kütüphaneniz ile paralel bir şekilde çalışıyor yani Steam kütüphanenizde bulunan bir oyunun Geforce Now desteği varsa açıp oynayabiliyorsunuz. Ama Stadia gibi diğer servislerde bu oyunu Stadia üzerinden de satın almanız gerekiyor.

Geforce Now Oyunları Birer Birer Servisten Ayrılıyor !

Arkadaşlar son zamanlarda bazı şirketler oyunlarını bu sistemden çekse de yaptıkları açıklamada bunun sorun olmadığı yakın zaman içinde tekrar oynayabileceklerini belirmekte.

Sonuç

Ülkemiz internet bağlantısının yavaş olduğu bir bağlantıda olmasına rağmen Geforce Now şuanda ister telefonunuzda ister tabletinizde ister de PC‘de i rahatlıkla oyunları en iyi kalitede oynamanıza yarayan bir servis olarak varlığını sürdürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz